Błazenki / Amfipriony





Błazenek - Morze Andamańskie u wybrzeży Tajlandii

Błazenki lub Amfipriony - to rybki znane z kreskówki "Gdzie jest Nemo" mają jasnopomarańczowe ciało z trzema białymi pasami, z których środkowy ma trójkątny kształt. Te białe pasy mają delikatne czarne obrzeżenie; podobne ale szersze obrzeżenie na płetwach. Maksymalna długość ok. 9-11 cm (samiec jest mniejszy od samicy).

Amfipriony są znane z tego, że żyją w symbiozie z ukwiałami. Ukwiały, które są groźne dla praktycznie wszystkich innych ryb (jego czułki zaopatrzone są w parzydełka, które przy dotknięciu wypuszczają setki mikroskopijnych harpuników z jadem porażającym ofiarę), nie czynią krzywdy błazenkom. Rybki te bezkarnie pływają wśród czułków ukwiała a nawet wpływają (w razie dużego zagrożenia) do jego jamy chłonąco-trawiącej. Do końca na pewno nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale najpopularniejsza teoria mówi, że ciało błazenka jest pokryte specjalnym śluzem, który naśladuje składem wydzielinę ukwiała (każdy ukwiał wytwarza specyficzną dla siebie substancję, którą pokryte są jego czułki - po to, aby nie atakowały się nawzajem). Ryba nie od razu jest odporna na ataki ukwiała, najpierw musi wytworzyć śluz identyczny ze śluzem danego osobnika. Nie jest też odporna na porażenie przez inny ukwiał nawet z tego samego gatunku, więc całe swe życie spędza z jednym gospodarzem, rzadko oddalając się od niego na odległość metra. Jeśli rozdzieli się rybę i ukwiał, to po jakimś czasie błazenek przestaje być odporny na jad i musi od początku nabyć tę zdolność.

źródło Wikipedia.pl

Ciekawym jest fakt, że w przypadku błazenków żyjące w grupach. Najwazniejsza w stadzie zawsze jest samica, wszystkie inne ryby to samce. Kiedy samica umrze, lub zostanie pożarta obowiązki po niej przejmuje dotychczasowy partner liderki, który ZMIENIA PŁEĆ. Samiec, który do tej pory był partnerem samicy, sam staje się samicą a inny samiec staje się jego partnerem).

FotoPorady w styczniowym FotoGea






Gazeta do pobrania stąd

Wiodącym tematami są znane z gorących fiest Meksyk i Argentyna – opowiada Marek Waśkiel – red. naczelny FotoGeA.com – ciekawe teksty i dobre zdjęcia to nasz atut.


W styczniowym numerze Marcin Dobas – podróżnik i fotografik przygotował praktyczny poradnik o szarych filtrach połówkowych. Dla miłośników fotografii krajobrazowej lektura obowiązkowa!