Plener Fotograficzny Islandia 2014



Islandia – Cuda Natury
Gdzie: Islandia
Kiedy: 5-14 sierpnia 2014

* Szczegółowe informacje na temat ceny i programu znajdują się w folderze, który przesyłam zainteresowanym drogą mailową.

Napisz a otrzymasz szczegółowe informacje mailem 



Islandia to prawdziwy raj dla fotografów. Na tej niewielkiej powierzchniowo wyspie liczba tematów i motywów fotograficznych jest wręcz niekończąca się. Od pierwszego przejechanego kilometra wyspa urzeka dzikością i odmiennością widoków od tych które znamy. Duża aktywność wulkaniczna i związane z nią procesy wraz z szybką erozją kształtują krajobraz islandzki czyniąc go niezwykle ciekawym i zróżnicowanym. Bezkresne porośnięte mchem pola lawowe czy zielone pastwiska kontrastują z czernią wulkanicznych skał. Spektakularne lodowce ,mleczno błękitne wody rzek i jezior lodowcowych, gejzery , huczące wodospady, pływające w lagunach góry lodowe, gorąca źródła, bulgoczące kolorowe błota, fumarole, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy góry, czy wreszcie dzikie czarne plaże z bryłami lodu to tylko cząstka tego co ma do zaoferowania ta niezwykła wyspa. Przy odrobinie szczęścia pośród strzelistych klifów można zobaczyć z bliska niezwykłe ptaki północy: maskonury czy głuptaki a podczas rejsu po morzu wieloryby.






W ciągu 9 dni skoncentrujemy się na południowej części wyspy. Będziemy przemieszczać się samochodami terenowymi z napędem 4×4 dzięki czemu dotrzemy w miejsca których nie udałoby się odwiedzić zwykłymi środkami lokomocji.

Naszym celem oprócz poznania kraju są przede wszystkim zdjęcia. Jest to wyjazd fotograficzny ułożony i zaplanowany pod kątem fotografów. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Nie koncentrujemy się na zaliczaniu jak największej liczby atrakcji. Dajmy sobie czas na to by poczuć atmosferę miejsca, by porobić zdjęcia. Uwzględniamy światło, porę dnia i to by w danym miejscu być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych, tak aby oprócz niezapomnianych wspomnień przywieźć z wyjazdu również wyjątkowe ujęcia.






Koszt fotowyprawy:
Przy 7 Uczestnikach: 6400 PLN + bilet i dodatkowe opłaty
Przy 6 Uczestnikach: 6900 PLN + bilet i dodatkowe opłaty
Przy 5 Uczestnikach: 7400 PLN + bilet i dodatkowe opłaty
Minimalna liczba Uczestników: 5

Wyjazd organizowany jest w oparciu o biuro podróży spęłniające wymogi stawiane przez ustawę o usługach turystycznych, oraz posiadające stosowne ubezpieczenia.






Program

Dzień 1:transfer lotniczy. Start wyprawy. Blue Lagoon
Przelot lotniczy na Islandię. Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku w Keflaviku. Start wyprawy. Transfer na miejsce noclegu w Reykjaviku.
Po zakwaterowaniu opcjonalny wieczorny wyjazd na zdjęcia w okolice elektrowni geotermalnej i Blue Lagoon, gdzie istnieje możliwość wykąpania się w jednym z najsłynniejszych geotermalnych źródeł na świeżym powietrzu w przepięknej scenerii pół lawowych (wstęp do Blue Lagoon jest dodatkowo płatny – zgodnie z cennikiem na dany rok – ok. 40 EUR).
Nocleg: hostel Reykjavik

Dzień 2: Reykjavik – Grindavik – Gunnuhver –- Phingvellir – Bruarfoss – Laugarvatn
Po śniadaniu przejazd w stronę Grindaviku, niewielkiego rybackiego miasteczka położonego na półwyspie Reykjanes, skąd udamy się do Gunnuhver kolorowego, geotermalnego obszaru z jego gorącymi bulgoczącymi błotami i fumarolami. Spacer po okolicznych klifach z widokiem na latarnie morską. Następnie przejazd w stronę położonego na styku płyt tektonicznych euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej parku narodowego Þingvellir – miejsca będącego skarbem przyrodniczym, geologicznym ale też historycznym i kulturowym Islandii. Dla chętnych możliwość zorganizowania snorkellingu lub nurkowania w krystalicznie czystych wodach ryftu Silfra (atrakcja dodatkowo płatna zgodnie z cennikiem na dany rok – ok. 100euro). Przejazd na nocleg do Laugarvatn po drodzę z postojem przy malowniczym wodospadzie Bruarfoss.
(dystans do pokonania – ok. 150km)
Nocleg: hostel Laugarvatn

Dzień 3: Laugarvatn – Geysir – Gulfoss – Kerlingarfjöll – Laugarvatn
Wyjazd wcześnie rano i przejazd do jednego z najbardziej znanych obszarów geotermalnych, gdzie znajdują się dwa słynne gejzery: Geysir i Strokkur, z czego ten drugi co kilka minut wyrzuca wodę na wysokość około 20 m. W okolicy znajdują się również dwa połączone ze sobą gorące źródełka o przepięknych kolorach. Następnie udamy się w stronę jednego z najbardziej imponujących wodospadów Islandii, tzw. islandzkiego cudu natury – wodospadu Gullfoss („złoty wodospad”). Stąd przejedziemy w stronę Kerlingarfjöll – górskiego obszaru wulkanicznego słynącego z niesamowitych księżycowych krajobrazów. Kilkugodzinna jazda w interior to moc wrażeń ale jednocześnie niezapomniane widoki. Na miejscu kilkugodzinny piesza wędrówka. Powrót na nocleg do Laugarvatn późno wieczorem (w interiorze nie ma żadnego zaplecza w postaci sklepów czy kafejek, należy pamiętać więc tego dnia żeby zabrać ze sobą suchy prowiant).
(dystans do pokonania – ok. 200km)
Nocleg: hostel Laugarvatn

Dzień 4: Laugarvatn – Landmannalaugar
Tego dnia udamy się w interior do rezerwatu przyrody Fjallabak, gdzie naszym celem będzie Landmannalaugar – niezwykle fotogeniczny obszaru gorących źródeł, otoczony przez wielobarwne ryolitowe góry i pola lawy. Przy dobrej pogodzie udamy się na kilkugodzinny trekking pośród wielobarwnych skał tego wyjątkowego górskiego łańcucha. Nocleg pod namiotami w samym sercu rezerwatu u podnóża gór. Dla chętnych wieczorem polecamy kąpiel w jednym z gorących źródeł (namioty dla uczestników zapewnia organizator).
(dystans do pokonania – ok. 150 km)
Nocleg: pole namiotowe Landmannalaugar

Dzień 5: Landmannalaugar – okolice Kirkjubæjarklaustur
Około południa opuścimy Landmannalaugar i udamy się malowniczą drogą przez interior w kierunku południowego wybrzeża. Po drodze postoje w bardziej malowniczych i ciekawych miejscach jak choćby przy wulkanicznym kraterze Eldgja.
(dystans do pokonania – ok. 150 km)
Nocleg w okolicach Kirkjubæjarklaustur

Dzień 6: Kirkjubæjarklaustur – Skaftafell – Svinafelsjokull – okolice Höfn
Rankiem wyruszymy wzdłuż południowego wybrzeża do Parku Narodowego Skaftafell, gdzie udamy się na kilkugodzinny spacer. Podczas pieszej wędrówki w parku będziemy fotografować charakterystyczny (spływający wzdłuż bazaltowych słupów) wodospad Svartifoss , tradycyjne islandzkie domy z dachami krytymi darnią. Następnie przejedziemy pod jeden z najczęściej uczęszczany przez wspinaczy jęzor lodowca Svinafelsjokull (dla chętnych możliwość zorganizowania pieszej wędrówki po lodowcu z przewodnikiem. Spacer trwa ok. 2h, nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności(atrakcja dodatkowo płatna zgodnie z cennikiem na dany rok – ok. 8000 ISK –250pln). Przejazd na nocleg u podnóża malowniczych jęzorów Vatnajökull. W miejscu noclegu możliwość kąpieli w gorących źródłach.
(dystans do pokonania – ok. 150 km)
Nocleg w okolicach Höfn.

Dzień 7: okolice Höfn – jęzory lodowca Vatnajokull – Jökulsárlón – Öræfum
Przejedziemy dalej w kierunku wschodnim dojeżdżając do przedpola lodowca Vatnajokull. Odwiedzimy mniej znane, ale równie urokliwe jęzory największego lodowca Europy. Następnie udamy się do Höfn – niewielkiego rybackiego miasteczka. Przejazd na nocleg w okolicach Öræfum. Po obiedzie wyjazd do Jökulsárlón- jeziora lodowcowego po który pływają góry lodowe. Dla chętnych możliwość zorganizowania rejsu łódką po lagunie pośród gór lodowych (atrakcja jest dodatkowo płatna – zgodnie z cennikiem na dany rok ok. 4000 ISK – ok. 125 PLN za 40 min) .
(dystans do pokonania – ok. 150 km)
Nocleg w okolicach Öræfum .

Dzień 8: Öræfum –samolot – Seljalandsfoss – skogafoss – Skogar
Tego dnia ruszymy w stronę miejscowości Skogar. Wjedziemy na jeden z sandrów w celu odnalezienia wraku samolotu należącego do US NAVY, który w 1973 roku rozbił się podczas lądowania. Zatrzymamy się również przy dwóch malowniczych wodospadach Skogafoss oraz Seljalandsfoss. Przejazd na nocleg do Skogar.
Wieczorem o „złotej godzinie” udamy się na wybrzeże w okolicy miasteczka Vik słynące z pięknych klifów i ciekawych formacji skalnych takich jak Dyrhólaey czy Reynisdrangar. Na nadmorskich klifach często można spotkać tutaj kolorowe maskonury, ptaki będące ikoną Islandii.
(dystans do pokonania – ok. 180 km)
Nocleg: okolice Skogar.

Dzień 9: Skogar – Reykjavik – rejs na wieloryby wieloryby – „Reykjavik by night” czyli nocny plener w mieście.
Przejazd w stronę Reykjaviku. Opcjonalny rejs na wieloryby (podczas rejsu będziemy mieli szanse zaobserwować płetwala błękitnego, Humbaka, orki oraz delfiny; atrakcja jest płatna dodatkowo według aktualnego cennika dostępnego na miejscu u armatora statku wycieczkowego). Popołudniowe zwiedzanie stolicy Islandii – Reykjaviku.
(dystans do pokonania – ok. 150 km)
Nocleg: hostel w Reykjaviku.

Dzień 10: Zakończenie ekspedycji. Transfer lotniczy.
Rankiem transfer na międzynarodowe lotnisko w Reykjaviku. Pożegnanie z przewodnikiem i zakończenie wyprawy. Wylot z Islandii.
*Ze względu na kapryśną pogodę występującą na Islandii organizatorzy zastrzegają sobie prawo modyfikacji trasy ekspedycji. Trasa może być również modyfikowana w zależności od kondycji Uczestników wyprawy.
**W programie zaprezentowano jedynie główne ramy wyprawy i nie przedstawiono opisu licznych atrakcji które znajdują się na trasie przejazdu.



Wyprawa powstaje we współpracy z biurem podróży NARVAL EKSPEDYCJE POLARNE

1 komentarz:

  1. Pięknie by było pojechać ale to tylko marzenia... Ale życzę wspaniałej pogody i jeszcze lepszych fotografii:)

    OdpowiedzUsuń